PEP2040: postęp czy rozczarowanie? – nowy raport we współpracy z Ember
O projekcie
Nowa analiza przygotowana przez Instytut Reform we współpracy z think tankiem Ember wskazuje, że do 2040 r. w Polsce może powstać dwukrotnie więcej mocy wytwórczych w zakresie odnawialnych źródeł energii, w porównaniu do celów sygnalizowanych przez rząd. Obecne deklaracje rządowe przekładają się na 50-60 GW mocy OZE w 2040 roku, jednak wiele analiz wskazuje, że Polska mogłaby podwoić te ambicje i osiągnąć 100 GW zielonych mocy.
Szybsze tempo rozwoju OZE pozwoli Polsce zmniejszyć zależność od węgla i gazu, które w ostatnich latach okazały się znacznie droższą i nieprzewidywalną opcją niż zakładał rząd. Po inwazji Rosji na Ukrainę rządy w całej Europie podjęły szybkie działania w celu ograniczenia spalania węgla i gazu kopalnego oraz szybkiej ekspansji energetyki wiatrowej i słonecznej. Zgodnie z obecnymi planami Polska ma być ostatnią dużą gospodarką UE, w której do 2030 r. mniej niż połowa energii elektrycznej będzie pochodzić z czystych źródeł, i prawdopodobnie jedyną, która nie będzie dążyć do osiągnięcia niemal zerowych emisji netto w elektroenergetyce do 2040 r.
Analiza wskazuje, że Polska powinna przyjąć strategię, w której jednostki oparte na paliwach kopalnych pełnią rolę mocy stabilizujących system przy szybkim rozwoju źródeł odnawialnych. Pozwoli to na ograniczenie spalania paliw kopalnych na rzecz wytwarzania energii z wiatru i słońca. Badania pokazują, że dzięki takiemu podejściu Polska mogłaby zbilansować swój system elektroenergetyczny przy ograniczeniu zużycia gazu o połowę względem poziomów zakładanych w obecnej polityce energetycznej do 2040 r.