Ocena ujęcia sprawiedliwej transformacji w Krajowych Planach w dziedzinie Energii i Klimatu – co się zmieniło?
O projekcie
W ramach projektu, który realizujemy we współpracy z BlueLink Foundation, ECCO i Ecologic Institute, podjęliśmy próbę usprawnienia procesu konsultacji społecznych, wymaganych przy formułowaniu przez rządy Krajowych Planów w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK).
Opracowaliśmy metodologię oceny zaktualizowanych KPEiK, aby sprawdzić, w jakim stopniu zostały w nich uwzględnione kwestie sprawiedliwej transformacji.
Większość państw przedstawiała swoje KPEiK ze znacznym opóźnieniem, wstępne wersje KPEiK miały pojawić się do końca czerwca 2023 roku, jednak żaden z krajów analizowanych w ramach projektów nie opublikował swojego planu w wyznaczonym terminie, przykładowo Niemcy zrobiły to w Listopadzie 2023. Wiosną 2024 roku opublikowaliśmy analizy wstępnych wersji planów dla Niemiec, Bułgarii, Włoch oraz Polski i zanotowaliśmy parę znacznych braków. Opracowania te można znaleźć na naszej stronie.
Termin składania ostatecznych wersji dokumentów upłynął 30 czerwca 2024 roku. Wiele krajów przedstawiło zaktualizowane plany jednak poza Włochami żadne z analizowanych państw ponownie nie przedstawiło KPEiK w wyznaczonych ramach czasowych a Polski plan ukazał się dopiero w październiku bieżącego roku.
W październiku 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło konsultacje pełnej wersji zaktualizowanego KPEiK. W odróżnieniu od dokumentu z marca 2024 r., który przedstawiał jedynie scenariusz odniesienia oparty na istniejących trendach i działaniach (with existing measures – WEM), zaktualizowany projekt jest uzupełniony o scenariusz podjęcia dodatkowych działań (with additional measures - WAM) mających pozwolić na realizację aktualnych celów unijnych. W ramach analizy zaktualizowanych dokumentów KPEiK będziemy oceniać, czy rządy europejskich krajów uwzględniły uwagi zgłoszone w ramach dialogu z zainteresowanymi stronami i opinią publiczną. Sprawdzimy też czy wprowadzono do nich zmiany wynikające z zaleceń Komisji Europejskiej.
Ze względu na publikację finalnych KPEiKów jesteśmy w stanie porównać wcześniejsze analizy i rekomendacje z efektami końcowymi i jesteśmy w trakcie sporządzania raportów porównawczych. Pierwszy z opublikowanych raportów dotyczy Włoskiego KPEiK i jest dostępny w wersji angielskiej.