Aleksander Śniegocki
prezes, kierownik ds. analiz ekonomicznych.
Aleksander kieruje Instytutem Reform oraz nadzoruje prace analityczne skupione wokół polityki klimatycznej i transformacji energetycznej. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie realizacji ilościowych i jakościowych ocen wpływu polityk publicznych (m.in. w obszarze innowacji, rozwoju regionalnego, cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju) oraz przygotowania dokumentów strategicznych. Aleksander skupia się na tworzeniu i zarządzaniu systemowymi projektami sprzyjającymi usprawnianiu polityki publicznej zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie zdobywał poprzez wdrażanie krajowych i unijnych projektów badawczych, m. in. w ramach programu Horyzont 2020, oraz doradztwo na rzecz administracji publicznej i sektora prywatnego. Absolwent ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
aleksander.sniegocki@ireform.euZofia Wetmańska
wiceprezeska, kierowniczka ds. analiz regulacyjnych
Zofia odpowiada za strategię rozwoju oraz ofertę Instytutu. Jest odpowiedzialna za kontakt z partnerami i relacje z interesariuszami. Ponadto, Zofia zajmuje się jakościową i ilościową oceną europejskich i krajowych polityk na poziomie makro- i sektorowym, w celu zbudowania podstaw dla systemowego myślenia o polityce klimatycznej i energetycznej w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestniczyła w projektach strategicznych i pracach badawczych na rzecz administracji publicznej, sektora pozarządowego i biznesu. Zofia była zaangażowana w prace Technicznej Grupy Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Zrównoważonego Finansowania i nadal aktywnie uczestniczy w dyskusjach poświęconych tej tematyce jako managerka ds. taksonomii w Climate Bonds Initiative. Absolwentka studiów magisterskich na Imperial College w Londynie, gdzie specjalizowała się w zagadnieniach związanych z ekonomią i polityką środowiskową oraz University of Southampton, gdzie skończyła klimatologię.
zofia.wetmanska@ireform.euMarta Anczewska
starsza analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej
Marta w Instytucie zajmuje się projektami związanymi z transformacją energetyczną, polityką klimatyczną oraz wspieraniem zespołu odpowiedzialnego za dobre polityki publiczne (governance). Posiada doświadczenie w szeroko pojętym rzecznictwie na rzecz transformacji energetycznej jako reprezentantka trzeciego sektora zarówno w polskich organizacjach (WWF Polska), jak i międzynarodowych (Climate Action Network Europe). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem energii, funduszy unijnych oraz sprawiedliwej transformacji. W przeszłości zarządzała strategicznymi projektami w Orange Polska. Posiada także doświadczenie w konsultingu na rzecz branży telekomunikacyjnej. Marta ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka publikacji na temat edukacji klimatycznej.
marta.anczewska@ireform.euWojciech Augustowski
starszy analityk ds. polityk publicznych
Wojciech w Instytucie zajmuje się projektami związanymi z jakościową analizą krajowych i europejskich polityk publicznych oraz wypracowywaniem dla nich zaleceń i rekomendacji. Ponadto, Wojciech jest odpowiedzialny za rozwój i realizację projektów z sektora governance.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w administracji centralnej, polegające m.in. na tworzeniu i realizacji projektów strategicznych, doradczych i legislacyjnych. W latach 2010-2015 pracował w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 2015-2024 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w tym jako Naczelnik Wydziału Analiz i Ewaluacji, a następnie Naczelnik Wydziału ds. Miast i Adaptacji do Zmian Klimatu.
Jest absolwentem Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zakresu tworzenia i ewaluacji polityk publicznych w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, a także z zakresu organizacji i prowadzenia konsultacji publicznych.
wojciech.augustowski@ireform.euPaweł Wiejski
starszy analityk ds. polityk publicznych
Paweł w Instytucie Reform zajmuje się analizą zarządzania transformacją energetyczną na poziomie krajowym i europejskim. W zespole governance wypracowuje rekomendacje dotyczące regulacji unijnych i ich implementacji w Polsce. Uczestniczy w budowaniu relacji z think tankami w innych krajach Europy. Wcześniej zajmował się analizą polityki klimatycznej dla organizacji pozarządowych (Instytut Zielonej Gospodarki) oraz polityki europejskiej w ośrodku analitycznym Polityka Insight. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim i spraw europejskich na Sciences Po w Paryżu. Ukończył też studia podyplomowe z funkcjonowania rynków energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
pawel.wiejski@ireform.euBernard Swoczyna
starszy analityk ds. polityki klimatyczno-energetycznej
Bernard jest ekspertem w dziedzinie energetyki, polityki klimatyczno-energetycznej, efektywności energetycznej i HVAC/R. W Instytucie Reform zajmuje się transformacją energetyczną w obszarze planistycznym i praktycznym. Ukończył studia magisterskie na kierunku Energetyka na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej. Od 12 lat jest związany z energią zarówno zawodowo jak i akademicko. Bernard jest też doktorantem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Poprzednio obejmował stanowisko Głównego Eksperta w programie Energia i Klimat Fundacji Instrat oraz Specjalisty ds. Magazynowania Energii w WWF Polska.
bernard.swoczyna@ireform.euKlaudia Janik
analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej
Klaudia w Instytucie zajmuje się projektami związanymi z transformacją energetyczną oraz polityką klimatyczną. Specjalizuje się w dekarbonizacji ciepłownictwa i ogrzewnictwa, a swoje doświadczenie zdobywała pracując w Euros Energy przy projekcie Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim oraz wykonując prace analityczno-koncepcyjne dla sektora energetycznego jako konsultantka w Ramboll. W przeszłości była zaangażowana w działalność strategiczną na rzecz administracji publicznej w zakresie efektywności energetycznej i renowacji budynków w Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Energetyka na Politechnice Warszawskiej.
klaudia.janik@ireform.euMaciej Lipiński
analityk ds. polityki klimatyczno-energetycznej
Maciej w Instytucie zajmuje się analizą i oceną europejskich i krajowych polityk w zakresie energii i klimatu. Posiada doświadczenie w konsultingu dla sektora energetycznego, działaniach z zakresu open source intelligence oraz w analizie regulacyjnej, zdobyte na stanowiskach starszego analityka w Esperis oraz stażysty w Komisji Europejskiej (sekcja prawna Dyrekcji Generalnej ds. Energii). Jest absolwentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku prawo oraz Centrum Prawa Brytyjskiego UW.
maciej.lipinski@ireform.euMaria Niewitała-Rej
analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej
Maria jest analityczką do spraw polityki klimatyczno-energetycznej.
Wcześniej pracowała jako redaktorka w GLOBENERGII, gdzie przygotowywała artykuły i poradniki branżowe z zakresu odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, termomodernizacji i dofinansowań, a także prowadziła webinary i pomagała w organizacji wydarzeń.
Z wykształcenia magister inżynier – absolwentka kierunku Ekologiczne Źródła Energii na Akademii Górniczo-Hutniczej.
maria.niewitala-rej@ireform.euAneta Stefańczyk
analityczka ds. polityk publicznych
Aneta zajmuje się w Instytucie realizacją projektów dotyczących oceny europejskich i krajowych polityk dekarbonizacji i transformacji energetycznej. Specjalizuje się także w analizach ilościowych i przetwarzaniu danych.
Aneta ma doświadczenie w zakresie analizy rynków finansowych oraz prognozowania wskaźników koniunktury w gospodarce światowej, zdobyte na stanowisku ekonomistki w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Zajmowała się także analizami ilościowymi i jakościowymi z zakresu ekonomii społecznej, uczestnicząc w projektach badawczych na rzecz administracji publicznej realizowanych dla innych organizacji pozarządowych. Jest absolwentką studiów licencjackich w SGH na kierunku ekonomia oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie w Maastricht, gdzie ukończyła kierunek ekonometria i badania operacyjne
aneta.stefanczyk@ireform.euMichał Wojtyło
analityk ds. polityk publicznych
Michał zajmuje się w Instytucie projektami dotyczącymi zarządzania strategicznego procesem dekarbonizacji, ze szczególnym uwzględnieniem sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wcześniej był wicedyrektorem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CAKJ) oraz zastępcą redaktora naczelnego portalu Klubu Jagiellońskiego (KJ), odpowiedzialnym za analityczne publikacje związane z politykami publicznymi i polityką międzynarodową. W ramach pracy dla KJ i CAKJ koordynował projekty, których efektem były m.in. raporty Centrum Analiz KJ, oraz liczne wydarzenia eksperckie. W swoich publikacjach zajmował się głównie tematyką polityki energetyczno-klimatycznej i polityki unijnej. Absolwent elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stosunków międzynarodowych oraz gospodarki i administracji publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
michal.wojtylo@ireform.euKarolina Grek
ekspertka ds. programów
Karolina wspiera analizy polityk klimatycznych i energetycznych na szczeblu unijnym i krajowym oraz wdrażanie procesów projektowych. Wcześniej pracowała w Dziale Ekonomicznym Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, gdzie podczas brytyjskiej Prezydencji COP26 kierowała i realizowała projekty związane z zeroemisyjnością, wpółpracując z największymi polskimi firmami i najlepszymi uczelniami. Studentka Stosunków Międzynarodowych i Europeistyki w ramach Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Alumnka V edycji Akademii Liderek Biznesu Fundacji im. Lesława A. Pagi.
karolina.grek@ireform.euAneta Wieczerzak-Krusińska
starsza specjalistka ds. komunikacji
Aneta kieruje zarówno komunikacją zewnętrzną, jak i wewnętrzną w Instytucie Reform. Odpowiada za przygotowanie, wdrażanie i zarządzanie strategią komunikacji. Dodatkowo, zajmuje się relacjami z mediami, a także kompleksową koordynacją działań promocyjnych i aktywności rzeczniczych. Posiada doświadczenie w obszarze marketingu i PR, a także zarządzania interesariuszami. W ramach projektów realizowanych dla organizacji pozarządowych oraz międzynarodowych korporacji zdobyła praktyczną wiedzę w zakresie budowania strategii marek oraz prowadzenia projektów rebrandingowych. Była zaangażowania w organizowanie i koordynację wydarzeń zewnętrznych i wewnętrznych, a także działania w zakresie zarządzania mediami społecznościowymi. Kierowała pracą kilkudziesięcioosobowej grupy roboczej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w ramach przygotowań do podpisania Porozumienia sektorowego na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej. W przeszłości pracowała w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej oraz w firmach rozwijających odnawialne źródła energii w Polsce – Ørsted i Equinor. Przed tymi doświadczeniami, przez kilkanaście lat była dziennikarką ekonomiczną związaną m.in. z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Giełdy i Inwestorów Parkiet”, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Press” oraz Polskim Radiem Lublin. Jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, a także 24. edycji programu Szkoła Strategii Marki przy Stowarzyszeniu Komunikacji Marketingowej SAR. Ukończyła szkolenia z zakresu Zarządzania Mediami Społecznościowymi w Szkole Mistrzów Reklamy.
aneta.wieczerzak@ireform.euGabriela Musialik
młodsza specjalistka ds. zarządzania programami
Gabriela zajmuje się procesami związanymi z komunikacją i organizacją wydarzeń a także wspiera współpracę między działem komunikacji a działem zarządzania projektami. Dodatkowo Gabriela wspiera zarządzanie stroną WWW Instytutu Reform. Poza pracą, jest członkinią Europejskiego Parlamentu Młodzieży EYP Poland, gdzie uczestniczy w wielu inicjatywach edukacyjnych, które kształtują młode pokolenie społecznie aktywnych Europejczyków. Gabriela ukończyła kierunek European Studies na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wcześniej pracowała w Parlamencie Europejskim w Brukseli w biurze Europosłanki Róży Thun.
gabriela.musialik@ireform.euAgnieszka Boratyńska
starsza specjalistka ds. projektów
Agnieszka dołączyła do Instytutu Reform we wrześniu 2023 roku. Jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi etapami realizacji projektów oraz współpracą z krajowymi i zagranicznymi partnerami fundacji.
Swoją karierę rozpoczęła w sektorze finansowym pracując na stanowiskach administracyjnych w Deutsche Banku oraz w funduszu Enterprise Investors. Następnie doświadczenie zdobywała w Banku Światowym, koordynując projekty inwestycyjne i doradcze z zakresu efektywności energetycznej, rozwoju regionalnego oraz planowania przestrzennego. Przed dołączeniem do Instytutu pracowała w Microsofcie i prowadziła projekty mające na celu wprowadzenie nowych technologii do podmiotów sektora publicznego. Ukończyła polonistykę i logopedię na Uniwersytecie Warszawskim.
agnieszka.boratynska@ireform.euAgata Maksimowska
specjalistka ds. projektów
Agata zajmuje się zarządzaniem projektami. Swoje dotychczasowe doświadczenie zdobywała w sektorze pozarządowym, publicznym i prywatnym realizując projekty finansowane z krajowych i zagranicznych dotacji. Przez ostatnie kilka lat pracowała w zespole grantodawczym operatora funduszy EEA and Norway Grants (Fund for Youth Employment i Fund for Regional Cooperation), a wcześniej w zespole programu „Aktywni Obywatele”, także finansowanego z funduszy EOG. Oprócz umiejętności związanych z zarządzaniem funduszami i projektami w ramach różnych modeli grantowych, posiada doświadczenie w prowadzeniu społecznych i komercyjnych badań jakościowych, w tym ewaluacji, realizowanych na rzecz jednostek badawczych i firm prywatnych. Ukończyła psychologię i etnologię na Uniwersytecie Warszawskim.
agata.maksimowska@ireform.euBarbara Celebucka
młodsza specjalistka ds. projektów
Barbara zajmuje się zarządzaniem projektami oraz wsparciem ich realizacji. Swoje doświadczenie budowała w sektorze pozarządowym współpracując z przedstawicielami administracji oraz biznesu. Kierowała projektami z zakresu rozwoju lokalnego oraz rewitalizacji, angażując sektor prywatny w procesy zmian. Zajmowała się również badaniami jakościowymi, diagnozami lokalnymi oraz budowaniem strategii na rzecz organizacji pozarządowych i rozwoju społeczności lokalnych. Ukończyła kulturoznawstwo oraz socjologię przestrzeni na Uniwersytecie Wrocławskim.
barbara.celebucka@ireform.euKrystyna Kowalska
starsza specjalistka ds. operacyjnych
Krystyna jest specjalistką ds. operacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie kierowania biurem, zarządzania projektami i organizacji wydarzeń. W Instytucie Reform odpowiada za działania na rzecz wewnętrznego rozwoju organizacji, tworzenie i realizację polityk i procedur oraz procesy administracyjno-finansowe. Wcześniej pracowała na rzecz współpracy pomiędzy Unią Europejską a Izraelem w Ambasadzie Izraela i w Fundacji ELNET-Poland oraz wspierała efektywność energetyczną w ramach pracy w Krajowej Agencji Poszanowania Energii i w firmie Procesy Inwestycyjne. Ukończyła hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
krystyna.kowalska@ireform.euPatrycja Matuszewska
młodsza specjalistka ds. operacyjnych
Patrycja wspiera procesy administracyjne oraz realizację inicjatyw, dbając o efektywność i rozwój organizacji od strony operacyjnej. Jej zadania obejmują tworzenie i wdrażanie polityk oraz procedur, a także wsparcie procesów administracyjno-finansowych i operacyjnych. Posiada doświadczenie w obszarze HR, koordynacji projektów, headhuntingu specjalistów oraz badaniach rynkowych w branży energii, szczególnie odnawialnych źródeł energii (OZE). Zaangażowanie w obszarze administracji i zarządzania zasobami ludzkimi łączy z celami edukacyjnymi w dziedzinach psychologii, zarządzania i etyki.
patrycja.matuszewska@ireform.eu