Projekt RES Areas – warsztaty pt. „Obszary przyspieszonego rozwoju OZE: Jak skutecznie wdrożyć je w Polsce?”

Projekt RES Areas – warsztaty pt. „Obszary przyspieszonego rozwoju OZE: Jak skutecznie wdrożyć je w Polsce?”

O projekcie

W warsztatach zorganizowanych przez Instytut Reform uczestniczyło około 40 osób, reprezentujących 25 organizacji. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, prywatnego i pozarządowego.

Uczestnicy warsztatów dyskutowali o efektywnych metodach implementacji nowych narzędzi, zaproponowanych po raz pierwszy w zaktualizowanej w listopadzie 2023 roku dyrektywie dotyczącej odnawialnych źródeł energii (tzw. RED III). Obszary te mają być wyznaczone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej najpóźniej do 21 lutego 2026 roku, zapewniając, że okres wydawania zezwoleń (tzw. permittingu) dla budowy i przyłączenia do sieci instalacji wytwarzającej energię ze źródeł odnawialnych nie przekracza 12 miesięcy.

Polski rząd zamierza wprowadzić niezbędne zmiany prawne do uruchomienia procesu wyznaczania obszarów przyspieszonego rozwoju OZE do końca bieżącego roku. Oznacza to, że projekt zmian legislacyjnych będzie przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.

Głównym wyzwaniem jest wyznaczenie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE w sposób terminowy i najbardziej efektywny z punktu widzenia rozwoju energetyki odnawialnej, ochrony przyrody oraz interesów społeczności lokalnych.

Warsztaty Instytutu Reform okazały się owocną platformą dyskusji nad skutecznymi sposobami implementacji obszarów przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce. Ich rezultaty posłużą do stworzenia raportu z rekomendacjami.

Dokumenty do pobrania

thumbnail

RES Areas - Obszary przyspieszonego rozwoju OZE. Jak je skutecznie wdrożyć w Polsce

Sprawozdanie z warsztatów zorganizowanych przez Instytut Reform 11 kwietnia nt. Obszarów przyspieszonego rozwoju OZEdownloadPobierz