KRK 2050: Debata o wizji rozwoju Polski neutralnej klimatycznie
O projekcie
Celem spotkania, które odbyło się 7 sierpnia 2024 roku, było zaprezentowanie kluczowych informacji na temat projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050) oraz omówienie wymiaru dekarbonizacji przedstawionego w Koncepcji. Wydarzenie, zorganizowane na miesiąc przed zakończeniem konsultacji publicznych stało się okazją do pogłębionej dyskusji pomiędzy przedstawicielami organizacji społecznych i s branżowych zaangażowanych w transformację energetyczną kraju a reprezentantami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), które pracuje nad projektem KRK 2050.
Czym jest KRK2050?
KRK 2050 to najważniejszy dokument strategiczny opracowywany przez rząd. Nie jest to strategia rozwoju, lecz tzw. dokument wizyjny i analityczny, którego celem jest wyznaczenie ścieżek rozwoju kraju. Określa on wyzwania społeczne, gospodarcze, przestrzenne, środowiskowe oraz instytucjonalne, przed którymi stanie Polska do połowy XXI wieku. Dokument będzie podstawą do opracowania w kolejnych kwartałach średniookresowej strategii rozwoju kraju, a w dalszej perspektywie także innych dokumentów strategicznych, w tym dotyczących kwestii energetycznych i ochrony środowiska.
Dlaczego KRK 2050 jest ważna?
1. Strategiczna wizja: KRK 2050 ma na celu wyznaczenie strategicznej agendy możliwych działań na najbliższe dekady, co pozwoli uniknąć reaktywnego podejścia do polityki publicznej, opartego jedynie na rozwiązywaniu bieżących problemów.
2. Reforma systemu zarządzania: Dokument proponuje reformę systemu zarządzania strategicznego, wyznaczając siedem kluczowych wniosków dotyczących procesów administrowania państwem.
3. Planowanie strategiczne: KRK 2050 jako kluczowy, wielowymiarowy dokument, powinien być podstawą dla opracowania strategii rozwoju, w tym sektorowych i regionalnych. Dokument ten ma wzmocnić planowanie strategiczne polityki klimatyczno-energetycznej Polski. KRK 2050, choć nie jest strategią, inicjuje proces tworzenia nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju. W dalszym kroku będzie podstawą do opracowania pozostałych strategii rozwoju, w tym aktualizacji Polityki Energetycznej Polski.
Jak możesz się zaangażować?
Konsultacje publiczne projektu KRK 2050 trwają do 6 września 2024 roku. Jest to szansa, aby realnie wpłynąć na przyszłość Polski, kształtując nie tylko długoterminową wizję rozwoju kraju, ale także wynikające z niej inne dokumenty strategiczne.
Instytut Reform wziął udział w konsultacjach społecznych projektu KRK 2050. Ze zgłoszonymi uwagami można zapoznać się w załączonym na stronie dokumencie.
Poniżej znajdują się prezentacje Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Instytutu Reform oraz podsumowanie ze spotkania z przedstawicielami resortu.
Brief opisujący projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 pt. „KRK 2050 i co dalej? Od koncepcji rozwoju do zintegrowanego planowania strategicznego” jest dostępny pobrania. Zachęcamy także do zapoznania się z informacją prasową zawierającą główne wnioski z publikacji.