Apel do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o stworzenie pola dla konstruktywnego dialogu wokół aktualizacji KPEiK
O projekcie
30.06.2023r.
Aktualizacja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) ma kluczowe znaczenie w obliczu przyspieszającej dekarbonizacji gospodarki i konieczności dostosowania kraju do wyzwań przyszłości.
W ramach prekonsultacji KPEiK zakończonych 30 czerwca 2023 r. organizacje pozarządowe wyraziły swoje uwagi dotyczące transformacji poszczególnych sektorów gospodarki i przekrojowych wyzwań. Należy podkreślić, że transformacja energetyczna jest procesem kompleksowym i wielowymiarowym. Perspektywy prezentowane przez organizacje pozarządowe odzwierciedlają tę złożoność i konieczność uwzględnienia różnorodnych aspektów sektorowych i społeczno-gospodarczych.
Prekonsultacje w obecnej formie są krokiem w dobrą stronę, jednak nie wykorzystują pełnego potencjału dialogu ze społeczeństwem obywatelskim. Formularz online udostępniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zapewnia wystarczającego miejsca na zgłaszanie uwag wykraczających poza zdefiniowany katalog haseł, a krótki okres zbierania uwag jest utrudnieniem dla udzielenia wyczerpujących odpowiedzi przez wszystkich zainteresowanych.
W związku z tym, apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o uruchomienie transparentnego, otwartego i ustrukturyzowanego dialogu w ramach dalszych prac nad aktualizacją KPEiK. Istnieje wiele metod pozwalających na prowadzenie takiego dialogu, takich jak spotkania konsultacyjne, grupy robocze czy panele obywatelskie.
Pozostajemy gotowi do zaangażowania w proces tworzenia nowej strategii na miarę wyzwań klimatyczno-energetycznych stojących przed Polską.
Sygnatariusze:
- Fundacja Instrat
- Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
- Fundacja Instytut Reform
- Fundacja Instytut Zielonej Gospodarki
- Grupa robocza na rzecz społecznie sprawiedliwej polityki klimatyczno-energetycznej
- przy Wspólnocie Roboczej Związków Organizacji Socjalnych, koordynowana przez
- Habitat for Humanity Poland
- Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Pełna treść apelu jest dostępna do pobrania poniżej.