"Produkcja pod napięciem. Droga do konkurencyjnego i czystego przemysłu w Polsce": nowe opracowanie Instytutu Reform

O projekcie
Polski przemysł musi wejść na ścieżkę szybkiej dekarbonizacji, aby uniknąć wysokich kosztów związanych z zależnością od paliw kopalnych, głównie węgla i gazu, oraz utrzymać konkurencyjność. Zgodnie z założeniami Paktu dla czystego przemysłu (ang. Clean Industrial Deal), obniżenie kosztów energii jest kluczowe dla zachowania pozycji Unii Europejskiej na globalnym rynku. Dekarbonizacja zwiększy także odporność unijnej gospodarki na ryzyka gospodarcze, militarne i polityczne.
Najbardziej obiecującym kierunkiem transformacji przemysłu jest elektryfikacja ciepła procesowego w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE). W nowym opracowaniu Instytutu Reform wskazujemy, że jest to rozwiązanie szczególnie efektywne dla procesów opartych na cieple nisko i średniotemperaturowym (do 200°C).
Technologie, takie jak pompy ciepła, kotły elektryczne czy elektrodowe – są wydajne, skalowalne i komercyjnie dostępne. W połączeniu z magazynami energii lub w ramach hybrydowych systemów grzewczych mogą być też ważnym elementem stabilizacji i zwiększania elastyczności pracy sieci elektroenergetycznej.
Aby jednak elektryfikacja przemysłu była opłacalna i nabrała odpowiedniego tempa, konieczny jest dynamiczny rozwój instalacji OZE. Wymaga to szeregu działań ze strony polskich decydentów. Ich przegląd znajduje się w zamieszczonym poniżej opracowaniu pt. “Produkcja pod napięciem. Droga do konkurencyjnego i czystego przemysłu w Polsce”.