Polska na tle regionu – raport dla Fundacji Przyjazny Kraj

   Polska na tle regionu – raport dla Fundacji Przyjazny Kraj

O projekcie

Celem raportu „Polska na tle regionu”, przygotowanego przez SpotData z udziałem Instytutu Reform dla Fundacji Przyjazny Kraj, było porównanie długookresowych trendów rozwojowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Publikacja wskazuje najważniejsze cechy wyróżniające Polskę na tle krajów regionu i określa obszary, w których Polska odniosła sukcesy lub mierzy się nadal z wyzwaniami.

Po upadku komunizmu i transformacji systemowej, Europa Środkowo-Wschodnia pozostawała jednym z najszybciej rozwijających się regionów na świecie. Należące do niej kraje Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry – są do siebie bardzo podobne pod wieloma względami ekonomicznymi i społecznymi. Mają podobny poziom PKB na głowę mieszkańca, zbliżoną strukturę produkcji, niemal identyczne trendy inflacyjne i są traktowane też przez inwestorów zagranicznych niemal jak jeden rynek. Dlatego też kraje Grupy stanowią dla siebie istotny punkt odniesienia, a ich porównanie pozwala dostrzec sukcesy i porażki rozwojowe zależne od decyzji krajowych, a nie czynników zewnętrznych, wspólnych dla całego regionu.

W raporcie „Polska na tle regionu” autorzy analizują wieloletnie szeregi danych makroekonomicznych i społecznych dla krajów Grupy Wyszehradzkiej, związanych z czterema tematami: wzrost gospodarczy, polityka fiskalna, polityka pieniężna i rynek finansowy oraz usługi publiczne. Wśród najważniejszych zaleceń dla Polski znalazły się konieczność stworzenia strategii odbudowy prywatnych inwestycji rozwojowych, rewizja polityki prorodzinnej, aktywizacja zawodowa osób starszych oraz zatrzymanie erozji wydatków na usługi publiczne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu na stronie Fundacji Przyjazny Kraj.