Czy Europa jest na dobrej drodze do wdrożenia pomp ciepła? Ranking polityk dotyczących pomp ciepła w Europie

Czy Europa jest na dobrej drodze do wdrożenia pomp ciepła? Ranking polityk dotyczących pomp ciepła w Europie

O projekcie

Żaden kraj europejski nie jest w pełni przygotowany do skalowania pomp ciepła i osiągnięcia celów klimatycznych. Nowy raport Instytutu Reform klasyfikuje 10 europejskich rynków, ujawniając luki w polityce, które mogą opóźnić przejście na czyste ogrzewanie.

Spośród 10 badanych krajów, żaden nie posiadał wystarczającej i solidnej polityki skupiającej się na pompach ciepła. Francja prowadzi w sporządzonym rankingu z wynikiem zaledwie 69% pomimo, że jej rynek pomp ciepła znajduje się w stagnacji od 2023 roku. Czechy zajmują drugie miejsce z 65%, podczas gdy Polska i Niemcy zajmują trzecie miejsce (ex aequo) z 61%. Kraje, które plasują się dalej w rankingu takie jak Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Szwecja i Hiszpania, zmagają się z niewystarczającą lub nieodpowiednią polityką, w szczególności w zakresie działań zabezpieczających płynność i środków, które zapewniają kontrolę jakości. Rumunia plasuje się najniżej, z 21%, prezentując najsłabsze ramy polityczne, mimo że ma potencjał na poziomie krajów takich jak Polska i Czechy.

Ranking.jpg

Raport identyfikuje siedem znaczących niedociągnięć w badanych krajach. Są to:

  • Zauważalne opóźnienia w realizacji wypłat dotacji dla gospodarstw domowych
  • Wysokie koszty energii elektrycznej w zestawieniu z cenami gazu
  • Niedostateczny kontakt i komunikacja z gospodarstwami domowymi w trudnej sytuacji
  • Brak dostępnych pożyczek na pokrycie kosztów przekraczających kwoty z dotacji
  • Złożone procedury ubiegania się o dotacje
  • Dotacje niepowiązane z dochodami gospodarstw domowych, skutkujące ich niedostępnością dla rodzin o niskich dochodach
  • Brak certyfikacji pomp ciepła, prowadzący do rozpowszechnienia urządzeń o niskiej jakości

Instytut Reform wzywa do wdrożenia ogólnounijnego planu działania w sprawie pomp ciepła, który przyspieszyłby wycofywanie kotłów na paliwa kopalne, poprawił zachęty finansowe i ujednolicił przepisy w całej Europie.
Zapraszamy do przeczytania pełnego raportu w języku angielskim w celu zapoznania się z naszymi zaleceniami, także dla poszczególnych krajów objętych badaniem.

Zapraszamy do przeczytania pełnego raportu w języku angielskim w celu zapoznania się z naszymi zaleceniami, także z tymi dedykowanymi dla każdego kraju objętego badaniem. 

Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi ustaleniami dotyczącymi wspólnej polityki europejskiej, zawartymi w komunikacie prasowym.