Co-CREATE: współtworzymy ramy dyskusji wokół odpowiedzialnego zarządzania badaniami nad SRM.
O projekcie
Technologie modyfikacji promieniowania słonecznego (SRM, z ang. Solar Radiation Modification) mają na celu ograniczenie globalnego ocieplenia poprzez zmniejszenie ilości promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi. Taki efekt można osiągnąć poprzez odbijanie światła słonecznego lub zwiększanie ilości ciepła uciekającego w przestrzeń kosmiczną.
Badania eksperymentalne nad tymi technologiami budzą kontrowersje. Dlatego istnieje obawa, że odwrócą uwagę od działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych lub doprowadzą do niebezpiecznego stosowania SRM. Chociaż takie badania mogą potencjalnie zmniejszyć niepewność dotyczącą stosowania SRM oraz ograniczyć ryzyko ich jednostronnego wdrożenia przez poszczególne państwa, obecnie nie jest jasne czy i jakie warunki dotyczące zarządzania tymi badaniami muszą zostać spełnione, by tak się stało.
W odpowiedzi na powyższe wyzwania, projekt Co-CREATE, ma na celu wsparcie podejmowania decyzji co do przyszłych eksperymentalnych badań nad technologiami SRM. Projekt jest realizowany przez europejskie konsorcjum pod przewodnictwem Perspectives Climate Research. W jego skład wchodzi 12 instytucji badawczych oraz indywidualnych ekspertów z Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Holandii, Irlandii i Polski. Projekt rozpoczął się w styczniu 2024 roku i potrwa do końca 2026 roku.
W ramach projektu Instytut Reform odpowiada za analizę dotychczasowych doświadczeń dot. zarządzania ryzykownymi obszarami analogicznymi do badań nad technologiami modyfikacji promieniowania słonecznego.
Projekt Co-CREATE otrzymał finansowanie z programu badawczego i innowacji Unii Europejskiej "Horyzont Europa" w ramach umowy o dotacji nr 10113764 oraz finansowanie od UK Research and Innovation (UKRI) w ramach gwarancji finansowania Unii Europejskiej Horyzont Europejski (nr 10123643). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu Co-CREATE .