Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny

Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny

O projekcie

W ramach projektu Rozpakowujemy REPowerEU, Instytut Reform we współpracy z PORT PC przygotował sześć przewodników przybliżających najważniejsze zmiany, jakie przynosi plan Unii Europejskiej na rzecz szybszego odejścia od rosyjskich paliw kopalnych – REPowerEU. Publikacje omówiły obszary reform w dwóch najważniejszych sektorach: budynkowym oraz odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwieńczeniem projektu jest niniejszy raport podsumowujący, wskazujący podstawowe założenia REPowerEU, jego kluczowe filary, stan wdrażania po roku od ogłoszenia oraz zbiorcze rekomendacje dla Polski i całej Unii Europejskiej.

Reformy zawarte w pakiecie REPowerEU można podzielić na dwa najważniejsze obszary: modernizacja energetyczna budynków oraz przyspieszenie rozwoju OZE. W pierwszym obszarze działania UE skupiają się w szczególności na inwestycjach w poprawę efektywności energetycznej w budynkach oraz na stopniowym uniezależnieniu ich od paliw kopalnych. Są to zmiany kapitałochłonne, ale możliwe do zrealizowania przy pomocy dodatkowych środków unijnych, np. z KPO oraz ze Społecznego Funduszu Klimatycznego.

W obszarze OZE założenia REPowerEU opierają się przede wszystkim na znacznym przyspieszeniu rozwoju zielonych technologii. Ma mieć to miejsce przede wszystkim poprzez uproszczenie procedur i uznanie OZE za nadrzędny interes publiczny – umożliwi to jeszcze szybsze obniżenie rachunków za prąd i zapewnienie obywatelom czystej energii z pewnego źródła.

Zapraszamy do zapoznania się poniżej z publikacją podsumowującą Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny oraz ze wszystkimi publikacjami w ramach projektu:

Pakiet Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?

  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy”
  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Jak Europa oszczędza energię i odchodzi od zużycia paliw kopalnych w budynkach?"
  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Koniec z wampirami energetycznymi"

oraz pakiet Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla energii z wiatru i słońca?

  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Czysta energia receptą na kryzys energetyczny”
  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Fotowoltaika - sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach”
  • „Rozpakowujemy REPowerEU: Społeczności energetyczne - brakujący element układanki”

Dokumenty do pobrania

thumbnail

Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny

Rozpakowujemy REPowerEU: systemowa zmiana odpowiedzią na kryzys energetyczny - raportdownloadPobierz